KADIKÖY-GÖNEN KENT KONSEYLERİ ARASINDA

KADIKÖY-GÖNEN KENT KONSEYLERİ ARASINDA
İKİ ÇALIŞMA GRUBU KARDEŞLİĞİNİ DUYURDU!
KADIKÖY-GÖNEN TARİHİ KÜLTÜREL MİRAS
ÇALIŞMA GRUBU KARDEŞLİĞİ
AYNI ADI TAŞIYAN İKİ ÇALIŞMA GRUBU KARDEŞ OLDU!
Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubu, 17 Ekim 2023 Salı günü Gönen’e yaptıkları ziyarette, Gönen Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Samet Arıker tarafından karşılanarak ilk olarak Gönen Belediye Başkanlığı’nda Belediye Başkanı İbrahim Palaz'a nezaket ziyaretinde bulundular.
Gonen Belediye  Baskan Yardımcısı Mehmet Yılman, Gönen Kent Konseyi Baskan Yardımcısı Samet Arıker ve Tarihi Miras Kültür Çalışma Grubu Temsilcisi Mustafa Özcan ve grubu ile birlikte Gönen Parkını gezerek Belediye tesisinde öğlen yemeği sonrasında,  ‘Kent Konseyi Kardeş Grubu’  olmak üzere bir araya geldiler.. Ziyaretlerinin amacı gereği aynı adı taşıyan iki çalışma grubunun kardeşliğini ilan ederek, çalışma gruplarının bir arada neler yapabileceği konusunu görüştüler. 
Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubu Sözcüsü Filiz Sever, Sözcü Yardımcısı Server Dayıoğlu ile birlikte toplam 10 kişinin katıldığı grup üyeleri ve aynı zamanda Kadıköy Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Asiye Yavuz’un da aralarında bulunduğu ekip, özellikle bir dönem Kadıköy’de ikamet etmiş olan Gönenli yazarımız Ömer Seyfettin için birlikte neler yapabileceklerini konuştular.
Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubu Sözcüsü Filiz Sever, ‘kardeşlik’ teklifinin yapıldığı tarihi vererek, alınan kararları ve bu konu üzerine iki kardeş çalışma grubu ile neler yapacaklarını şöyle özetledi:
“Kadıköy-Gönen Kardeş Çalışma Grubu’ olma teklifi, ilk olarak 24 Şubat 2023 tarihli toplantı ile Gönenliler Grubu’ndan geldi. Ve o günkü toplantımıza grup üyemiz Celal Yılmaz ile birlikte Süher Tangüner’in katılımıyla ve ‘kardeşlik’ teklifiyle birlikte, bazı kararları hayata geçirmeye karar verdik. Ve bugün ‘Kardeş Çalışma Grubu’ olduğumuzu ziyaret ile duyurmuş olduk. Ömer Seyfettin’in Kadıköy’de ikamet ettiği yerler tespit edilerek, bir zamanlar oturduğu Kalamış’taki bir sokağa ‘Ömer Seyfettin’ adının verilerek daimi olarak yaşatılması için Belediye’mize Kadıköy Kent Konseyi olarak dilekçe sunduk.
Kadıköy’de yaşayan ünlüler adına ilçemiz olarak çok şanslıyız ki; pek çok yazarımız, şairimiz, sanatçımız burada oturmuş ve hala oturmaktalar. Büyük yazar Ömer Seyfettin’in de Kadıköy’de izleri konulu bir söyleşi düzenleyerek bunu Kadıköylülerle paylaşmak istedik. Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Ömer Seyfettin’in 140.Doğum Günü Anısına 11 Mart 2024 tarihinde Caddebostan Kültür Merkezinde yapılacak “Gönen’den Kadıköy’e Ömer Seyfettin” konulu söyleşiye Gönen Kent Konseyi’ni de davet ettiğimiz gibi bu etkinliğin Gönenlilere duyurulması konusunda onlardan destek istedik.”
Gönen Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Samet Arıker, Kent Konseyi üyeleri  grubumuza Gönen’i tanıtmak üzere, Mozaik Müzesi, Gönen Parkı, Gönen Kent Müzesi, Kadın Evi- El İşleri Atölyesi, Karalar Köyü  Çiftliği Ömer Seyfettin Parkı,  Gönen Kaplıcaları ve Gönen Pazarı’nı gezdirerek tarihi ve kültürel olarak tam anlamıyla tanımamızı sağladılar.

İki çalışma grubunun kardeşliğine vesile olan yazarımız Ömer Seyfettin’in kitaplarıyla Gönen Belediyesi, Gönen Kent Konseyi ile; Kadıköy Belediyesi Kültür Yayınları’ndan takdim ettiğimiz Kadıköy’ün Konakları, Haydarpaşa Kitabı, Kemal’e Eren Kadınlar adlı kitaplarla da Kadıköy Belediyesi, Kadıköy Kent Konseyi olarak karşılıklı hediyeleştik.

Haber ve fotoğraflar: FİLİZ SEVER

Geri